Ankara'da Yaşam

Üniversitemizi tercih ettiğinizde Ankara’yı daha çabuk keşfetmeniz, gezip görmeniz için çeşitli önerilerimiz var.

  1. Anıtkabir:

http://www.anitkabir.tsk.tr/index.html

Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın, inkılapların önderi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara Anıttepe'de bulunan anıt mezarıdır.

Anıtkabir’in içinde hayranlıkla gezebileceğiniz müze, Atatürk’ün özel eşyaları yer almaktadır.

Anıtkabir’e Ulaşım: Dikimevi-Aşti hattında ilerleyen ve Kızılay’da durağı olan Ankaray’a binip Anadolu durağında inerek Anıtkabir’e yürüyebilirsiniz.

Anıtkabir, Tandoğan semtinde yer almaktadır. Beşevler-Tandoğan üzerinden geçen dolmuş hatları ile de Anıtkabir’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca öğrenci servislerimiz Anadolu (Eski adıyla Tandoğan) metro istasyonundan hareket etmektedir.

atatürk anıtkabir ile ilgili görsel sonucu

2-Devlet Tiyatroları

Ankara'nın meşhur Başkent Tiyatroları sezon içinde çok sayıda salonda,çok sayıda oyun sergiliyor. İnternet üzerinden veya Devlet Tiyatrosu gişelerinden temin edebileceğiniz biletler öğrenci seçeneğiyle oldukça uygun bir eğlenme imkanı sunuyor. Çeşitli konumlarda bulunan salonlara ulaşım genellikle otobüslerle kolaylıkla sağlanabilmektedir.

3- Devlet Opera ve Balesi

Ankara’da 2 farklı salonda Devlet Opera ve Balesi’nin Bale,Opera,Müzikal Dans gibi etkinliklerini izleyebilirsiniz. Opera sahnesi büyük sahne olup düzenli gösterimler yapılmaktadır. Öğrenci bileti seçeneği de mevcuttur, internetten bilet alabilir ve etkinlik takvimini görebilirsiniz. Opera sahnesine Kızılay’dan ‘Opera’ yönüne gelen otobüslerle, Ulus metrosundan yürüyerek, Sıhhiye metrosundan bir miktar yürüyerek veya Opera-Ulus otobüslerine binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

4- Kızılay Meydanı

Kızılay meydanı daima kalabalık ve canlılığıyla bile sadece yürümek için tercih edebileceğiniz bir yerdir. Kızılay ana ulaşım yollarının ve bir çok ulaşım seçeneğinin kilit noktasıdır.

Kızılay’da Karanfil Caddesi’nde bir çok kafeterya ve kitapçı, Sakarya Caddesi’nde gece eğlence mekanları oldukça yoğundur. Güvenpark’ta oturup kalabalığı izleyebilirsiniz.

Kızılay’da akşamları belirli saatlerden sonra sokaklarda seyyar satıcı tezgahları,seyyar köfteciler,pilavcılar da sokağa renk katmaktadır.

Karanfil Sokak

 

 

5-Milli Kütüphane

Ankara’da öğrenci olmuş neredeyse herkes Milli Kütüphane’ye ders çalışmak, arşiv araştırması yapmak için uğrar. Milli Kütüphane, Bahçelievler 7. Cadde’nin oldukça yakınında yer alan, çok sayıda çalışma salonu bulunan bir kütüphanedir. Büyük bir kapasitesi olmasına karşın açılmasından önce önünde uzunca bir sıra olur. İçinde yer alan kitap arşivi,kafeterya gibi seçenekleriyle ders çalışmak ve kitap okumak için uygun bir mekan.

Bahçelievler-Emek dolmuşları ile, Kızılay-Koru arasında seyreden metronun Milli Kütüphane durağında inerek veya Bahçelievler 7.Cadde dolmuşlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

6-Bahçelievler 7.Cadde:

Tıpkı Kızılay meydanı gibi oldukça canlı olan caddede çok sayıda kafeterya ve mağaza yer almaktadır.

    7-Tunalı Hilmi Caddesi

Canlılık ve orjinal ürünleri Ankara'da bulabileceğiniz bir cadde. Caddenin sonunda yer alan Kuğulu Park'ta dinlenebilirsiniz. Neredeyse her konuda aradığınız her kitabın yer aldığı oldukça büyük  bir kitapçı da mevcut. 

Tunalı Hilmi'ye dolmuşla,Kızılay'dan kalkan otobüslerle veya Kızılay'dan biraz yürüyerek ulaşabilirsiniz.

8- Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Altındağ ilçesinde yer alan, Anadolu’nun arkeolojik kalıntılarının sergilendiği büyük müzelerden birisidir. Ulus’a giden otobüsler ve dolmuşlarla müzeye ulaşım sağlanabilmektedir. Çok sayıda yabancı turistin ziyaret ettiği turistik değeri yüksek bir müzedir.

     9- Estergon Kalesi

Keçiören Belediyesi sınırlarında bulunan Estergon Kalesi içerisinde çok sayıda Türk eserinin sergilendiği yerler ve çeşitli Türk mutfaklarının yer aldığı restaurantlar bulunmaktadır.

Keçiören semtine giden dolmuş ve otobüslerle kaleye ulaşım sağlanabilir.

     10 -Gençlik Parkı

Özellikle yaz aylarında rengarenk olan lunapark ve Gençlik Parkı'nın içi güvenle eğlenebileceğiniz mekanlardan. Ankara'ya bir de dönme dolapta tepeden bakmak isteyebilirsiniz. 

Gençlik Parkı'na ulaşım, Ulus metro istasyonunda inerek, şehrin neredeyse her yerinden hareket eden Ulus dolmuşlarına binerek ve Ulus'tan geçen otobüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz.

  11-Göksu Parkı

Ankara'nın en güzel piknik alanlarından biri olan Göksu Parkı aynı zamanda gölün etrafında bulunan kafeteryalarda oturup gölün tadını çıkarabileceginiz bir alan. Ayrıca su bisikletine binerek de keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Göksu Parkı'na ulaşım için Eryaman'a giden dolmuşları kullanabilirsiniz ayrıca Batıkent istasyonundan Törekent'e giden metronun Eryaman 1-2 durağında inerek rahatlıkla yürüyebilirsiniz.

12- Hamamönü Sokağı

Eski ve tarihi evlerin restorasyonuyla kafeteryalara dönüştürülmesiyle ilgi çeken turistik sokaktır. Bu sokakta çok sayıda kahvaltı yapılan mekan da bulunmaktadır, sokakta her bütçeye uygun yer kolaylıkla bulunabilmektedir. Özellikle yaz ve bahar aylarında canlılığıyla ve sokak tasarımıyla keyifli vakit geçirebilirsiniz. Sıhhiye’ye giden dolmuşlardan inip biraz yürüyerek, Kurtuluş metro istasyonundan kolaylıkla Hamamönü’ne ulaşabilirsiniz.

13-Eymir Gölü

Eymir, Ankara’da Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) sınırları içerisinde yer alan, hem piknik mekanı hem de etrafında bulunan kafeterya ve restaurantlarla hizmet vermektedir. Çok çeşitli kuşlara ve çok sayıda ağaca ev sahipliği yapan arazide ayrıca bisiklet kiralanıp gölün etrafında gezilebiliyor.

Eymir Gölü’ne ODTÜ’den kalkan dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.

14- Botanik Parkı

Ankara’da Çankaya’da kolaylıkla ulaşılabilen bir konumda olan parktır. Oldukça yüksek bir yüzölçümüne sahip olan park dinlenmek için oldukça güzel bir yerdir.

15-Mogan Gölü

Hem dinlenme ve piknik hem de barındırdığı bir çok sosyal tesis ve restaurantla Ankara’da görülmesi gereken yerlerden birisidir. Mogan Gölü’nün etrafındaki yürüyüş yolunda yürüyüş yapabilir,su bisikletine binebilirsiniz. Ayrıca tesiste basketbol sahası,tenis sahası,golf,kaykay gibi imkanlar da yer almaktadır.

Mogan Gölü’ne terminalden ve Konya yolundan hareket eden halk otobüsleriyle ulaşabilirsiniz.