Tercih Yapacak Öğrenciler İçin

*Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünün eğitiminde öğrenciler hangi dersleri göreceklerdir?
Temel tıp bilimleri (anatomi, fizyoloji, biyofizik), dahili tıp bilimleri (dahiliye, nöroloji, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, romatoloji, dahiliye) cerrahi tıp bilimleri (ortopedi, nöroşirurji, kalp-damar ve göğüs cerrahisi, obstetri ve üro-jinekoloji, genel cerrahi, el cerrahisi, acil ve yoğun bakım), uygulamalı meslek dersleri (elektroterapi, fizyoterapide ölçme ve değerlendirme, tedavi hareketleri, manuel terapi, nörofizyolojik yaklaşımlar, nörolojik ve ortopedik, kardiyopulmoner, pediatrik ve geriatrik rehabilitasyon, protez ve ortez yaklaşımları) konularında eğitim alacaklardır.
*Fizyoterapistlerin faaliyet alanları nelerdir?
Nörolojik fizyoterapi ve rehabilitasyon, ortopedik fizyoterapi ve rehabilitasyon, kardiyopulmoner fizyoterapi ve rehabilitasyon, yoğun bakımda fizyoterapi, spor fizyoterapisi, protez ve ortezde rehabilitasyon, muskuloskeletal/manipülatif fizyoterapi ve rehabilitasyon, pediatrik fizyoterapi ve rehabilitasyon, jinekolojik fizyoterapi ve rehabilitasyon, geriatrik fizyoterapi ve rehabilitasyon, ürolojik fizyoterapi ve rehabilitasyon, el rehabilitasyonu, biyomekani, hidroterapi, engellilerde spor ve rekreasyonel aktiviteler alanlarında faaliyet göstermektedirler.
*Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünü seçecek öğrencilerde hangi özellikler olmalıdır?
Tıbbi bilimlere meraklı, sabırlı, sevecen, becerikli, insanlara yardım etmeyi seven, vücut olarak biraz yapılı, gelişmeye açık ve insanlarla iyi iletişim kurabilen bireyler fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünü seçebilirler.
  *Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünü tercih edecek öğrenci ailelerine önerileriniz nelerdir?
Öğrenci öncelikle yapacağı meslek hakkında bilgi sahibi olmadan tercih yapmamalıdır. Bireyin sevdiği mesleği yapması çok önemlidir. Bu nedenle çocuğunuzun meslek seçiminde o meslekle ilgili istekli olması çok önemlidir. Aksi takdirde sevmediği bir mesleği yaparak hep mutsuz olabilir. Mutlu olacağı işi yapmak önemli bir unsurdur.  Ayrıca öğrenciler tercih formunu doldururken yanlışlıkla iki yıllık fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünü tercih edebiliyorlar, bu konuda da dikkatli davranılmalıdır.
*Ülkemizde şu anda mezun fizyoterapist sayısı nedir?
Ülkemizde şu anda yaklaşık 12 bin fizyoterapist bulunmaktadır. Bu rakam nüfusu 57 milyon olan İngilterede 40 bin civarındadır. Ülkemizin nüfusuna oranladığımızda ve azalmış fiziksel aktivite, artmış obezite, engelli doğum oranı, trafik kazası ve travmaya bağlı yaralanma oranları göz önüne alındığında mezun sayısı henüz yeterli değildir.